guest productions

PASO A PASO


PASO A PASO

Cesta zraněného bojovníka

Scénář: Anna Saavedra, Janka Ryšánek Schmiedtová a kolektiv
Dramaturgie: Anna Saavedra
Lektor dramaturgie: Pavel Novák
Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
Scénografie: Anna Saavedra, Janka Ryšánek Schmiedtová, Michaela Savovová
Výtvarná spolupráce: Mirka Matýšková
Pohybová spolupráce: Jakub Cír
Tutor režie: Vladimír Morávek
Tutor dramaturgie: Petr Oslzlý

Hrají: Anife, Drnda, Hubas, Kája, Mája, Pepa, Pája, Shrek & Zolty


Po pádu do propasti jsem dokázal vstát. Dívám se nahoru a říkám si, kudy vede cesta? Paso a paso, krok za krokem, jdu dál, jdu sám, jsem zraněný bojovník, pokračuju v cestě...

Dejvické divadlo poskytlo svůj prostor k pronájmu pro jedinečný projekt divadla v sociální akci v rámci projektu
První úspěch.

První ze tří divadelních premiér projektu, který spojuje prvky divadla v sociální akci a sociálního, pracovního a psychologického poradenství, představí práci klientů občanského sdružení Tripitaka, tedy mladých lidí ve věku 16 až 26 let vyrůstajících bez biologických rodičů, v SOS vesničkách, dětských domovech, domech na půli cesty. Právě tito mladí lidé si během půl roku práce v projektu (duben – září 2011) osvojili základy herectví, jevištní mluvy, pohybu a autorského psaní, aby se stali hlavními aktéry a spoluautory scénáře k připravované inscenaci, to vše pod vedením profesionálů.
Tyto sdílené příběhy se staly základem scénáře a postupně byly přetvořeny v divadelní tvar, inspirovaný uměleckými postupy work in progress, docu-dramatu, divadla fórum, voicebandu a v neposlední řadě také dramaterapií a iniciačními rituály přírodních národů. „Během práce s klienty jsme se dotkli právě tématu přechodových rituálů, provázejících vstup do dospělosti, nalezení vnitřního bojovníka a přijetí zodpovědnosti za svůj jedinečný příběh,“ popisuje režisérka projektu Janka Ryšánek Schmiedtová. A dramaturgyně Anna Saavedra dodává: „Často jsme se setkaly s určitou sentimentální lítostí, s jakou k těmto mladým lidem přistupuje jejich okolí. Oni sami se však této stigmatizaci brání. „Nejsme žádní chudáci“, slyšely jsme mnohokrát během zkoušení. „Ne, nejste chudáci, jste zranění bojovníci, víte o svých zraněních, ale jste silní a pokračujete v cestě, paso a paso, krok za krokem“, říkaly jsme jim my. Proto je toto představení takovou cestou zraněných samurajů, kteří to nevzdávají, i když je pro ně souboj s realitou mnohdy velmi tvrdý.“

Projekt realizuje Tripitaka, o. s. v partnerství s Centrem experimentálního divadla, příspěvkové organizace města Brna, v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Projekt je financován ze zdrojů ESF a rozpočtu ČR.

www.tripitaka.cz