GENERACE 45

Od 10. ledna 2015 vystavuje v nově otevřeném prostoru Dejvického divadla ANTI.KVARIÁTU své fotografie Hynek Glos.


Portrétní projekt nazvaný Generace 45< představuje významné české výtvarníky, kteří se narodili před rokem 1945 a tvořili v průběhu naší novodobé historie. „Významnou měrou ovlivňovali a ovlivňují svými pracemi výtvarnou a uměleckou tvář naší společnosti, zatímco jejich obličeje nám zůstávaly mnohdy skryty,“ říká o motivaci k projektu fotograf Hynek Glos. „Pamatují druhou světovou válku, ale i všechna dramatická období po ní, včetně aktuální současnosti. Chtěl jsem udělat soubor portrétů těch, které proslavilo jejich dílo, ale málokdo si vybaví jejich podobu.“

Hynek Glos s naším divadlem spolupracuje už od roku 2003 a v posledních letech je prakticky výhradním fotografem dejvických inscenací, které navíc dokumentuje i v průběhu zkoušení od zahajovací zkoušky až k premiéře.
Nefotografuje ale jen divadlo. Dlouhodobě se věnuje především reportážní fotografii (mimo jiné pro MF DNES, Lidové noviny, týdeník Euro a další) a v tomto oboru získal řadu prestižních ocenění.
V soutěži Czech Press Photo v roce 2002 mu byla udělena 2. cena za reportáž Záplavy v Terezíně, v roce 2007 pak 3. cena za reportáž Děti Agenta Orange a o rok později ve stejné soutěži 1. cena v kategorii Příroda a životní prostředí za sérii Moskevská zoo. V roce 2010 spolu s fotografem Martinem Pinkasem získal čestné uznání v kategorii Portrét za sérii X-portrait – rentgenové portréty handicapovaných sportovců (výstava v Dejvické divadelní kavárně v roce 2012) a v roce 2011 druhé místo v kategorii Příroda a životní prostředí za sérii Limity – letecké snímky severočeských hnědouhelných lomů. V říjnu loňského roku získal Hynek Glos v rámci 20. ročníku soutěže Czech Press Photo Grant Prahy pražského primátora za fotografie průmyslového objektu Waltrovka, určeného k likvidaci. Autor bude během ročního stipendia mapovat dalších pět velkých a z architektonického hlediska zajímavých lokalit.

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY

GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
GENERACE 45<
Foto: Milan Chrdle
GENERACE 45<
GENERACE 45<