LADISLAV HORVÁTH / LACO 1969–2016


V úterý 10. ledna byla v Anti.kvariátu DD zahájena výstava obrazů malíře Ladislava Horvátha nazvaná LACO 1969–2016.

 

Ladislav Horváth se narodil 24. listopadu 1944 v Szentendre v Maďarsku.

V letech 1965–69 studoval na SUPŠ v Praze na Žižkově. Po skončení studia pracoval v různých oborech, od roku 1977 se intenzivně věnoval výtvarné činnosti.

V 80. letech žil v emigraci v Německu, kde také prvně vystavoval. Toto období autor sám označuje jako jedno z nejplodnějších a nejúspěšnějších. V této době vznikají obrazy Marien Platz, Červená perspektiva, Krásný hotel, Zelená geometrie, Osamělá hmota nebo Láska dvou žen, které dodnes patří k jeho stěžejním dílům.

Po návratu do Čech se od roku 1990 věnoval převážně restaurátorské práci se dřevem, kovem i obrazy. Ovšem i v této době aktivně pracoval na své malířské tvorbě.

Žije a pracuje v Praze, kde také vystavuje v několika málo, zato však dobře etablovaných galeriích.

„Škála jeho výrazových prostředků je dosti široká, od abstrahovaných strukturálních maleb a asambláží po hladkou malbu s realistickými prvky na plátně, kartonu i překližce. K tématům, která si volí, přistupuje osobitým, nápaditým způsobem, někdy až hravě, ale zodpovědně. Jeho práce jsou profesionální, s vyváženou kompozicí i barevností. Vložený detail mnohdy upoutá i na jeho zdánlivě pouze strukturálních malbách. Svou precizností pouze dokazuje, že vždy ví, co tvoří.“  (Tomáš Štoček, galerista)

 

Výstava potrvá do 9. února.