TISKOVÁ ZPRÁVA DEJVICKÉHO DIVADLA K SEZONĚ 2018/2019


TISKOVÁ ZPRÁVA DEJVICKÉHO DIVADLA K SEZONĚ 2018/2019

 

- Premiéry

ABSOLUTNO, KABARET O KONCI SVĚTA

Scénickou esej na motivy seriálu fejetonů Karla Čapka Továrna na absolutno bude od 1. října se souborem DD zkoušet režisérka Anna Petrželková, která si do tvůrčího týmu přizvala autora scénáře Egona Tobiáše, dramaturgyni Terezu Marečkovou, výtvarnici Evu Jiřikovskou a hudebního skladatele Ivana Achera. Hrát budou Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Anna Schmidtmajerová, Tomáš Jeřábek, Václav Neužil, Jaroslav Plesl a Lukáš Příkazký. Premiéra inscenace je naplánovaná na 4. prosince 2018.

 

HENRIK IBSEN: PŘÍZRAKY

Režie: Jiří Pokorný

Premiéra je naplánovaná na konec dubna 2019.

 

- Derniéry

10. října 2018 – Teremin (režie Petr Zelenka, na repertoáru od roku 2005)

6. listopadu 2018 – 39 stupňů (režie David Ondříček, na repertoáru od roku 2008) 

 

- Noví členové souboru

Od 1. září herecký soubor přivítá dva nové členy, Vladimíra Polívku a Lukáše Příkazkého. Zatímco Vladimíra Polívku už diváci DD znají jako hosta v inscenacích Zimní pohádka, Vzkříšení a Elegance molekuly, Lukáš Příkazký svou první roli v Dejvicích začne zkoušet v říjnu s režisérkou Annou Petrželkovou.

 

- Personální změny

Vzhledem k plánovanému a avizovanému odchodu ředitelky DD MgA. Evy Kejkrtové Měřičkové do důchodu po ukončení sezony 2018/2019 správní rada Dejvického divadla, o. p. s., vybrala její nástupkyni a na svém dubnovém zasedání jmenovala paní BcA. Blanku Cichon ředitelkou Dejvického divadla, o. p. s., s nástupem do funkce od 1. září 2019.

V souvislosti s odchodem dvou pracovnic (PhDr. Jany Burianové na jiné pracoviště a MgA. Daniely Fialové na mateřskou dovolenou) se změnily funkce některých pracovníků. Vedoucím oddělení obchodu, marketingu a produkce se stal MgA. Milan Chrdle.

- Doplňovací volby do správní a dozorčí rady

Vzhledem ke končícím mandátům dvou členů správní rady a jednoho člena dozorčí rady a ukončení členství PhDr. Tomáše Jaroše ve správní radě (na vlastní žádost z pracovních důvodů) proběhly v červnu řádné a v září doplňovací volby do obou správních orgánů DD. Umělecký soubor v nich na další tříleté období zvolil v červnu do správní rady Mgr. Tomáše Engela a Mgr. Ondřeje Koláře, do dozorčí rady Ing. Reného Pekárka, CSc., a v září Ing. Renatu Němcovou Pixovou, ředitelku útvaru Skupinová komunikace ČSOB.

 

- Další projekty

ZÍTRA TO SPUSTÍME aneb KDO JE TADY GENTLEMAN

Sté výročí vyhlášení samostatného Československa Dejvické divadlo oslaví v předvečer této významné události v pátek 27. října komponovaným dvoudílným večerem Zítra to spustíme aneb Kdo je tady gentleman v režii Lukáše Hlavici.

V první části večera uvidí diváci v inscenovaném čtení hru Václava Havla Zítra to spustíme. Hru o událostech noci z 27. na 28. října 1918 napsal Václav Havel u příležitosti 70. výročí vyhlášení vzniku samostatného Československa pro scénický časopis tehdejšího Divadla na provázku a HaDivadla s názvem Rozrazil 1/’88 (O demokracii). Premiéru měla 21. října 1988. Režisér Lukáš Hlavica nastuduje tuto pro Václava Havla v mnohém netypickou hru v koncertní verzi s herci Martinem Myšičkou, Ivanem Trojanem, Miroslavem Krobotem, Pavlem Šimčíkem, Vladimírem Polívkou, Lukášem Příkazkým, Janou Holcovou a Veronikou Khek Kubařovou. Ke spolupráci přizval také výtvarnice Taniu Stránskou a Michaelu Horáčkovou Hořejší a hudebníka Matěje Kroupu.

Na druhou část večera je plánovaná rozprava s diváky, kterou povedou jednak tvůrci a interpreti uvedené hry, kterou v podtitulu autor označil jako historickou meditaci, jednak také speciální hosté. Výchozím bodem k dalším úvahám by měla být především témata, vycházející ze zhlédnutého, ale inspirací bude i samotná osobnost Václava Havla, dramatika, disidenta, státníka, filozofa, vizionáře.

Projekt Zítra to spustíme aneb Kdo je tady gentleman bude Dejvické divadlo příležitostně uvádět po celou sezonu 2018/2019. První uvedení bude součástí oslav 100. výročí vyhlášení samostatného československého státu, které pořádá městská část Praha 6 na mnoha místech svého území 28. října 2018. Termíny dalších uvedení budou vždy plánované v souvislosti s významnými dny českých a československých dějin.

Projekt vznikne ve spolupráci a s finanční podporou MČ Praha 6. Finančně projekt podpoří také hlavní město Praha.

- Anti.kvariát DD 

Výstavy

Kromě pravidelných výstav Hynka Glose k premiérám je v jarních měsících plánovaná výstava fotografií Aleny Hrbkové z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla.

Ostatní produkce

CO.MEDIA, intermediální integrál Martina Myšičky

Pořad, do něhož si umělecký šéf DD zve zajímavé hosty k diskusi nejen o jejich profesi. Bude pokračovat i v sezoně 2018/2019. V září bude hostem Martina Myšičky psychiatr Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D.

VEČER JEDNA BÁSEŇ

Lukáš Pavlásek ve své netradiční talk show plné poezie opět přivítá v Anti.kvariátu své hosty, s nimiž se od poezie psané dostane k hovorům o poezii života. Zářijovými hosty budou Milan Šteindler a Josef Klíma.

Další akce v Anti.kvariátu budou upřesněny v průběhu sezony, počítá se s komorními produkcemi, inscenovaným čtením, besedami, křty a podobně.

 

- Další zprávy

DEJVICKÉ DIVADLO V MANCHESTERU

Ve dnech 15. a 16. září bude Dejvické divadlo hostovat v divadle DANCEHOUSE v Manchesteru. 15. září uvidí tamní diváci Dealer’s Choice a o den později Ucpanej systém. Obě představení budou odehrána v češtině s anglickými titulky.

Akce konaná u příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa se uskuteční za podpory hlavního města Prahy, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva kultury ČR.

HONEY

Podzimní blok představení inscenace Honey, společného projektu Dejvického divadla a souboru Cirk La Putyka v divadle Jatka78, proběhne na přelomu září a října. Ve dnech od 27. září do 4. října bude odehráno celkem sedm představení. Hrát se bude denně, s výjimkou 3. října. Vstupenky na podzimní blok jsou v prodeji od 1. července.

IRVINE WELSH V DEJVICKÉM DIVADLE

Ve středu 3. října proběhne výjimečné představení inscenace Ucpanej systém. V publiku bude totiž přítomen jeden výjimečný divák. Jako zásadní host Festivalu spisovatelů Praha 2018 zhlédne adaptaci svých povídek z knihy Acid House (Barevnej svět) autor literární předlohy, skotský spisovatel Irvine Welsh. Představení za účasti autorů (kromě Irvina Welshe také autora adaptace Daniela Majlinga) začne mimořádně ve 20:00 a po jeho skončení bude následovat beseda tvůrců s diváky. Vstupenky na toto představení jsou výjimečně v prodeji už od 1. září.

VRAŽDA KRÁLE GONZAGA V ASTORCE

26. října bude Dejvické divadlo s inscenací Jiřího Havelky Vražda krále Gonzaga tradičním hostem divadelního festivalu Astorka v Bratislavě. Letos má festival českých divadel motto STÁLE SPOLU a je věnovaný 100. výročí vzniku Československé republiky.    

ZKÁZA DEJVICKÉHO DIVADLA

V květnu a červnu 2018 probíhalo v prostorách divadla natáčení komediálního seriálu Zkáza Dejvického divadla. V režii Miroslava Krobota, který je spolu s Ondřejem Hüblem i autorem scénáře, se v šestidílném televizním seriálu představí celé Dejvické divadlo. Tedy nejen všichni členové hereckého souboru, ale i ostatní zaměstnanci, příbuzní a přátelé. Podobně jako seriál Čtvrtá hvězda, natočený před pěti lety, vznikne Zkáza Dejvického divadla v produkční společnosti Evolution Films. Premiéra je předběžně naplánovaná na začátek roku 2019.

NOVĚ V KAVÁRNĚ A KLUBU

Od září bude po prázdninové pauze a rekonstrukci znovu otevřena Kavárna Dejvického divadla. Noví provozovatelé převezmou do nájmu také divadelní klub.

FÉROVÁ VSTUPENKA

Smyslem projektu Dejvického divadla a on-line aukčního systému Ticket Fair Price je získat prostředky potřebným a přitom mimo jiné omezit překupníky v jejich nekalých praktikách prodeje předražených vstupenek na žádané kulturní akce. Určitý omezený počet vstupenek na často a rychle vyprodaná představení Dejvického divadla jsou nabídnuty v aukci, jejíž výtěžek bude transparentně předán na dobročinné účely.

PROMÍTÁNÍ V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

3. října od 19:00 hodin proběhne v Městské knihovně promítání televizního záznamu inscenace Příběhy obyčejného šílenství. Premiéru měla první hra Petra Zelenky v Dejvickém divadle (a zároveň jeho první divadelní režie) v listopadu 2001. Po skončení projekce bude následovat beseda s autorem a režisérem Petrem Zelenkou.

28. listopadu proběhne promítání inscenace Miroslava Krobota Sirup.