TISKOVÁ ZPRÁVA DEJVICKÉHO DIVADLA K SEZONĚ 2019/2020


12. ZÁŘÍ 2019 ZAČALA V DEJVICKÉM DIVADLE XXVIII. SEZONA.

 

- Premiéry

 Jiří Stránský

JÁTRA

Inscenace hry Jiřího Stránského Játra bude prvním titulem Dejvického divadla, který bude nastudován přímo pro prostor Anti.kvariátu DD.

Na vzniku inscenace se podílí tři generace výjimečné rodiny autora, z jejíchž životních příběhů také text hry vychází. Kromě něj také jeho dcera Kláru Formanová, která se podílela na úpravách textu a dvě vnučky, režisérka Josefína Formanová a herečka Antonie Formanová, která ztvární postavu Elišky. Josefína Formanová do svého tvůrčího týmu přizvala také scénografku Natálii Rajnišovou, kameramana Mikoláše Arsenjeva a hudební skupinu Lada. V roli Květy se do DD vrací Johanna Tesařová (v roce 2010 hrála v inscenaci Muž bez minulosti), jako její dcera Veronika se představí Jana Holcová a do role vězně Radka obsadila režisérka Lukáše Příkazkého.

 Premiéra je naplánovaná na přelom listopadu a prosince 2019. 

Friedrich Dürrenmatt

KOMPLIC

Druhou inscenaci sezony začne v říjnu se souborem DD zkoušet režisér David Šiktanc. Hru švýcarského dramatika zvolil společně s dramaturgyní Terezou Marečkovou, dalšími členy týmu budou scénograf Jan Štěpánek, kostýmní výtvarnice Jůliána Kvíčalová a hudební skladatel Ondřej Švandrlík. Hrát budou Hynek Čermák, Tomáš Jeřábek, Jaroslav Plesl, Agáta Kryštůfková, Lukáš Příkazký, Pavel Šimčík, Jan Jankovský a Michal Necpál.

Premiéra je naplánovaná na přelom ledna a února 2020.

O jarních novinkách v repertoáru budeme informovat v průběhu sezony.

- Derniéry

Kakadu (režie Jiří Havelka, na repertoáru od roku 2014)

Dabing Street (režie Petr Zelenka, na repertoáru od roku 2012)

V průběhu sezony uvede DD naposledy inscenaci divadla Komediograf Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská (dlouhodobý host DD). 

- Personální změny

Od 1. září 2019 je ve funkci ředitelky Dejvického divadla, o. p. s., Blanka Cichon. Dosavadní ředitelka Eva Kejkrtová Měřičková odchází z této pozice na vlastní žádost vzhledem k dosažení důchodového věku. Změna byla dlouhodobě plánovaná. Blanku Cichon jmenovala správní rada DD v dubnu 2018 s nástupem od 1. září 2019.  

- Doplňovací volby do správní a dozorčí rady

9. září proběhly volby do správních orgánů Dejvického divadla, o. p. s. Do dozorčí rady byl na další tříleté období znovu zvolen Jan Wolf, zastupitel hlavního města Prahy. Ve správní radě bude i nadále po opětovném zvolení zasedat zástupkyně ČSOB, generálního partnera DD, Ing. Renata Němcová Pixová a novou členkou správní rady, kterou jednomyslně zvolil umělecký soubor, se stala MgA. Eva Kejkrtová Měřičková. Ta do správní rady přichází po nejdéle působícím členovi, panu Jiřím Stránském.

- Další projekty

ZÍTRA TO SPUSTÍME aneb KDO JE TADY GENTLEMAN

Projekt ke stému výročí vyhlášení samostatného Československa, který měl premiéru 27. 10. 2018 bude pokračovat i v této sezoně. Na program bude nasazován příležitostně v souvislosti s významnými událostmi minulosti i současnosti. Stálými hosty rozpravy, která bude následovat po inscenovaném čtení hry Václava Havla Zítra to spustíme, budou pánové Petr Pithart a Erik Tabery.

Projekt vznikl ve spolupráci a s finanční podporou MČ Praha 6. Finančně projekt podpoří také hlavní město Praha. 

CENA FERDINANDA VAŇKA

Čtvrtý ročník bienále mezinárodní dramatické soutěže o nejlepší krátkou hru o politice, kterou vyhlašuje časopis Svět a divadlo od roku 2013.  Vítěze určí mezinárodní porota, ceny budou předány během slavnostních večerů v Dejvickém divadle 14. a 15. 11. 2019.

SPOLUPRÁCE S  DAMU

Dejvické divadlo uvede v říjnu dopoledne pro školy a v listopadu večer pro veřejnost celkem dvě představení inscenace Breivik: herecká cvičení a etudy na evropské téma.

Za jakých okolností máme právo nechat se inspirovat teroristou?
Několik pokusů autorsky a herecky reflektovat společenské dění.

Jedná se o klauzurní herecká cvičení studentů 3. ročníku KALD DAMU.

- Anti.kvariát DD

- inscenace hry Jiřího Stránského JÁTRA (viz premiéry)

VÝSTAVY

Z ORBITU

 Tomáš Havránek / Petr Voříšek

 kovové sochy a asambláže

  vernisáž 11. 9.

Kováři z jedné umělecké dílny představí své kovové sochy a asambláže, plastiky a

obrazy, zpracované technologiemi uměleckého kovářství, pasířství, keramiky a řezbářství.

Budou pokračovat pravidelné výstavy fotografií Hynka Glose k premiérám inscenací    DD.

 

Další umělci, kteří budou v průběhu sezony vystavovat:

Tomáš Bambušek, Veronika Homolová, Hesham Malik a další

 

OSTATNÍ PRODUKCE

CO.MEDIA, intermediální integrál Martina Myšičky.

Pořad, do něhož si umělecký šéf DD zve zajímavé hosty k diskusi nejen o jejich profesi, bude pokračovat i v sezoně 2019/2020. V září bude hostem Martina Myšičky PhDr. Tomáš Sedláček, Ph.D., v říjnu doc. RNDr. Mirko Rokyta, CSc., proděkan matematické sekce na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

 

VEČER JEDNA BÁSEŇ

Lukáš Pavlásek ve své netradiční talk show plné poezie opět přivítá v Anti.kvariátu své hosty, s nimiž se od poezie psané dostane k hovorům o poezii života. Zářijovými hosty budou Ondřej Sokol a Jiří X. Doležal, na říjen přijali pozvání Tomáš Hanák a Jakub Kohák.

 

HOSTÉ (v Anti.kvariátu)

T. R. Field alias Vratiprst Choromysl Krombožinec: LOMIKEL

literární kabaret na téma život a dílo kultovního českého básníka a satirika 

Bohnická divadelní společnost®  / 15. 10. 20.00 ANTI.KVARIÁT

Hrají a zpívají: Bára Štěpánová, Martin Učík, Michaela Mrázová, David Slavínský, Anna Vondřichová a Boris Černes

Pražské prvorepublikové písně: T. R. Field, El Car a Géza Včelička

Hospodské tremolo a sólo na dršťky (zednické varhany): RNDr. Karel Hoza

Fieldův životopis: PhDr. Vladimír Borecký

Námět, scénář kabaretu a režie: Martin Učík

 

Josef Váchal: KRVAVÝ ROMÁN

Divadlo LokVar / 16. 10. 20:00 ANTI.KVARIÁT

Román, v jehož textu byly později rozeznány prvky psychického automatismu, díky kterému je Váchal řazen k předchůdcům českého surrealismu, se stal předlohou divadelní inscenace divadla LokVar.

Výprava, scéna a loutky: Bára Hubená, hrají: Bára Hubená, Pavel Tesař a Peter Varga, režijní dozor Michaela Homolová.


VYPRÁVĚNÍ S JUSTINEM SVOBODOU

Ve středu 23. 10. se v Anti.kvariátu DD uskuteční další Vyprávění na přání s podtitulem Juke-box aneb cokoli chcete. V podání herce Justina Svobody, který se věnuje specifické divadelní disciplíně zvané storytelling, zazní příběhy lechtivé, děsivé, legrační i k zamyšlení.

 

Další akce v Anti.kvariátu budou upřesněny v průběhu sezony, počítá se s komorními produkcemi, inscenovaným čtením, besedami, křty a podobně.

 

- Další zprávy

DEJVICKÉ DIVADLO NA SLOVENSKU

V říjnu se Dejvické divadlo zúčastní již tradičně dvou divadelních festivalů na Slovensku. Prvním z nich je XV. ročník Festivalu Astorka v Bratislavě, kde Dejvické divadlo odehraje 23. října Zimní pohádku a druhým Visegrádské dny v Košicích, kde uvede 27. října inscenaci Vražda krále Gonzaga.

 

PODZIMNÍ BLOK HONEY

Ve dnech 27. až 31. října se odehraje v divadle Jatka78 pět představení společného projektu Dejvického divadla a souboru Cirk La Putyka HONEY.  Vstupenky jsou v prodeji od začátku července v síti GoOut. O případném prodeji v pokladně DD budeme informovat na webových stránkách divadla nebo prostřednictvím sociálních sítí.

AUKCE VSTUPENEK

Dejvické divadlo pokračuje v boji s překupníky vstupenek. S přihlédnutím k tomu, že v minulé sezoně diváci kladně reagovali na možnost zakoupit si některé vstupenky na exponovaná představení v aukci, jejíž výtěžek byl věnován na dobročinné účely, bude tato možnost nejen zachována, ale ještě rozšířena. Od nové sezony budeme nabízet divákům prostřednictvím aukce vstupenky do první řady na každé představení souboru Dejvického divadla, maximálně však dvě vstupenky na osobu. Výtěžek bude opět věnován charitativním projektům.

Aukce bude zahájena vždy v pondělí následujícím po zahájení předprodeje a potrvá dva dny. Nevydražené vstupenky se poté vrátí do prodeje za běžnou prodejní cenu.

První taková aukce byla už v září.

ZKÁZA DEJVICKÉHO DIVADLA VYŠLA TISKEM A NA DVD

Časopis Svět a divadlo vydal ve svém 3. čísle (ročník 2019) kompletní scénář seriálu Miroslava Krobota a Ondřeje Hübla Zkáza Dejvického divadla. K dostání je v redakci časopisu nebo v síti knihkupectví Kosmas.

Všech šest dílů seriálu také vyšlo na DVD vydaném Českou televizí. V případě zájmu je možné jej zakoupit prostřednictvím e-shopu ČT.

DÁREK A JINÉ POHÁDKY / KŘEST CD

Spolek LOUTKY V NEMOCNICI, který se věnuje práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče a již deset let se zasazuje o ulehčení pobytu dětí v nemocnicích a léčebnách, vydává nové CD s pohádkami, které potěší děti v nemocnicích a léčebnách. Tentokrát přizval ke spolupráci herce z Dejvického divadla, kteří pohádky natočili a 2. října v 18 hodin je v Anti.kvariátu DD slavnostně pokřtí.

Výroba audionosičů s nahrávkami pohádek, které Loutky v nemocnici rozdají hospitalizovaným dětským pacientům po celé republice, je závislá na výši příspěvků, které spolek dostane od osvícených dárců. Proto uvádíme webovou adresu Loutek v nemocnici a věříme, že tuto dobrou věc podpoříte!

http://www.loutkyvnemocnici.cz/cs/aktuality/12-co-se-prav-dje/393-pomozte-nam-vydat-nove-cd-loutek-v-nemocnici.html

 

V sezoně 2019/2020 bude pokračovat společné předplatné Troják.

 

English friendly – v sezoně 2019/2020 bude vždy jednou v měsíci uvedeno vybrané představení s anglickými titulky.