ANTI.KVARIÁT / 18. 4.


Dubnovým hostem Martina Myšičky bude vědec Tomáš Mikolov.

Vědecké komunitě i široké veřejnosti je známý zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například strojový překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Jeho výzkum dal základ dnes tolik populárnímu chatu GPT.

Tomáš absolvoval doktorský program brněnského VUT, opustil Českou republiku, poté zakotvil v Google Brain či v Microsoft Research a také ve Facebook AI Research, kde se zabýval vývojem inteligentních algoritmů pro co nejpřirozenější komunikaci strojů s lidmi.

Na začátku roku 2019 se stal laureátem ceny Neuron za Významný objev v oblasti Computer Science.

Od roku 2020 působí jako vedoucí skupiny Základní výzkum AI v oddělení Umělé inteligence na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, kde se věnuje tzv. komplexním systémům, které mohou vést k dalšímu skokovému zlepšení v oblasti umělé inteligence. Základní výzkum totiž vnímá jako zásadní předpoklad pro inovace. Podobně jako se přirozeným vývojem vytvářely složité formy života na Zemi, měla by postupnou evolucí vzniknout i komplexní umělá inteligence.

Tématem dubnového setkání Martina Myšičky s Tomášem Mikolovem bude tedy především fenomén umělé inteligence a vše, co s tím souvisí. Tedy nejen její (ne)omezené možnosti, ale i diskuse o reálnosti její hrozby.