NOVÁ INSCENACE DD


Victor Hugo & kol.

BITVA O HERNANIHO

V revoluci je i protiakce krokem vpřed

Režie: Jiří Havelka

6. října proběhla zahajovací zkouška nové inscenace. Po pěti letech se do Dejvického divadla vrací Jiří Havelka, který tentokrát do svého tvůrčího týmu přizval dramaturgyni Martu Ljubkovou, scénografku Lucii Škandíkovou, kostýmní výtvarnici Lindu Boráros a hudebníka Martina Hůlu.

Kromě členů hereckého souboru DD (Antonie Formanová, Lenka Krobotová, Martin Myšička, Vladimír Polívka) do své inscenace obsadil Jiří Havelka také studenty letos končící bakalářské studium na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Paříž, první třetina 19. století. Na jeviště Comédie-Française jako uragán vtrhne Hugova romantická hra Hernani. Vichr nových veršů a komiky míšené s tragédií odvane paruky všem konzervativním klasicistním divákům v hledišti. Kritika šílí! Nový směr dobývá divadlo. Už žádné jednoty místa, času, děje! Na divadle musí být vidět život.

Praha, první třetina 21. století. Hernani? Co to je za hru? Proč se to asi nehraje, že? Hugo, to je ten dědek s licousama? A verš? Všichni pořád jen melou o lásce, a nakonec se zabijou? To je Romeo a Julie pro chudý, nebo co? To už dneska nikoho nezajímá. Na divadle musí být přece vidět život!

Setkání s revoluční hrou přes propast času. Nové je vždy nové a živé je vždy živé. Nové a živé tak, jak jsme noví a živí my dnes. Hra s divadlem romantickým, hra s divadlem Dejvickým, hra s divadlem moderním.

PREMIÉRA 2. PROSINCE 2023