Kde je ta ryba? / David Ondříček

Když děláš chyby, znamená to, že se o něco snažíšKde je ta ryba?

Jaroslav PleslSimona BabčákováPavel ŠimčíkAnna FialováVáclav NeužilAntonie Formanová • Marek Zelinka / Denis Šafařík • Marek Doubrava a další

scéna a kostýmy Marek Cpin hudba a hudební nastudování Marek Doubrava choreografie Marek Zelinka kapela Marek Doubrava (kytara, klávesy), Filip Nebřenský / Vojtěch Peřina (baskytara), Jaroslav Čermín Noga / Lukáš Broul (bicí)
režie David Ondříček


PREMIÉRA 04.05.2023
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 1 hodina 40 minut, bez přestávky
PARTNER INSCENACE RODINA FIDLEROVA / JANA A FRANTIŠEK DOSTÁLKOVI


První divadelní režií Davida Ondříčka v Dejvickém divadle byla v roce 2008 komedie 39 stupňů. Na repertoáru byla více než deset let a zaznamenala bezmála dvě stě repríz. Po patnácti letech se David Ondříček do Dejvic vrací. Parodie na detektivku Alfreda Hitchcocka 39 stupňů byla svým způsobem filmem noir na jevišti, nová inscenace bude něco zcela odlišného. Už jenom tím, že na rozdíl od 39 stupňů se nejedná o převzatou divadelní hru, ale o titul ryze autorský.

ROZHOVOR S AUTOREM A REŽISÉREM DAVIDEM ONDŘÍČKEM

Proč ses rozhodl přijmout nabídku uměleckého šéfa Martina Myšičky k nastudování nové inscenace?

Upřímně řečeno, necítím se v divadelním prostředí příliš silný v kramflecích. Nevím, jak se divadlo píše a ani režíruje. Proto mi přišlo zajímavé, že moje první režie byla vůbec vpuštěna na jeviště. O to víc mě překvapilo, že mě Martin Myšička oslovil na další spolupráci. Zároveň rád posunuji hranice. Říkal jsem si, co by mně tak mohlo zlomit vaz? A pak jsem na to přišel: režírovat hru, kterou sám napíšu. To nemůže dopadnout dobře. Přednesl jsem svůj nápad Martinovi a ještě jsem mu řekl, že budu mít čas až za pět let. Překvapivě se vším souhlasil.

Jak se zrodil nápad k inscenaci Kde je ta ryba?

Napsal jsem divadelní hru přibližně o třiceti stránkách. Jelikož jsem muž středního věku, byla o muži středního věku, který umírá. Ostatně, co dělat s mužem ve středním věku? Byla to přirozeně komedie. Na začátku zkoušení jsme si ji s herci přečetli. Nikdo se nezasmál. Takže jsem ji hodil do koše a začali jsme znova. Hra vznikala během zkoušení, kupodivu, téma se nezměnilo.

Životní bilance je téma, které se dotýká nás všech, v různých dobách i podobách Jak němu přistupuješ ty?

Přistupuji k němu čelem. Přiznám se, že nebilancuji. Snažím se žít v přítomnosti a dívat se dopředu. Hra Kde je ta ryba? byla vynikající příležitostí zastavit se, zabilancovat si, podívat se s rozvahou na prožitý život. Bohužel zůstala nevyužita.Vzhledem k režijní koncepci inscenace se během představení na jevišti kouří.