ŠŤOVÍK, PEČENÉ BRAMBORY / Zoltán Egressy

Trpká komedie o třech dějstvích a dvou poločasechŠŤOVÍK, PEČENÉ BRAMBORY

David Novotný • Martin Myšička • Petr Lněnička

úprava Johana Kudláčková scéna Martin Chocholoušek kostýmy Vladimíra Fomínová hudební spolupráce Matěj Kroupa dramaturgie Eva Suková

režie Lída Engelová


PREMIÉRA 25.02.2007
DERNIÉRA 20.11.2008
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 1 hodina 50 minut


Záznam představení na Dramoxu:

Sport je vynikající základní dramatická situace a fotbal obzvlášť. Když jsem jednou chtěl napsat hru vyloženě pro tři postavy, začal jsem hledat prostředí. Situaci, kde by spolu byli zavřeni tři lidé. Odkud nemůžou odejít ať se děje cokoliv, protože je něco spojuje. Nějaký úkol, společná věc. Nemusel jsem dlouho přemýšlet, napadl mě fotbal, společná šatna, tři rozhodčí. Uzavřenost je už sama o sobě základní dramatickou situací a nemožnost úniku je zas situace komická. Tak vznikl Šťovík, pečené brambory, který je o fotbale - a samozřejmě není o fotbale.
Zoltán Egressy pro Dejvické divadlo


…Inscenace režisérky Lídy Engelové drží sevřený tvar komorního dramatu, postaveného na ostře pálených dialozích a v maximální míře vychází z přirozených komediálních dispozic herců Davida Novotného, Martina Myšičky a hostujícího Petra Lněničky. U žádného z nich nelze přehlédnout zápal pro téma hry, včetně skvěle odpozorovaných detailů drobných fotbalových rituálů a návyků, jak to mimo jiné demonstrují ve skvěle sladěné sportovně-baletní vsuvce….
Saša Hrbotický, Hospodářské noviny