KLUB OSAMĚLÝCH SRDCÍ FERDINANDA VAŇKA:
Lenka Krobotová • Jana Holcová • Simona Babčáková a Václav Havelka
KOLOTOČ BANKROT:
Miroslav Krobot • Pavel Šimčík a David Novotný

Julia Holewińska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zuza Ferenczová
KLUB OSAMĚLÝCH SRDCÍ FERDINANDA VAŇKA
překlady Jiří Vondráček, Roman Sikora, Karel Král výprava Barbora Hubená hudba Václav Havelka dramaturgie Eva Suková a Karel František Tománek
režie Stefanie Bibrowska

Csaba Székely, Christian Lollike
KOLOTOČ BANKROT
překlad Táňa Notinová, Lada Halounová výprava Silvia Gajdošíková dramaturgie Eva Suková a Karel František Tománek
režie Karel Král ve spolupráci s Abdulkarimem Malikem


PREMIÉRA 17.11.2013


KLUB OSAMĚLÝCH SRDCÍ FERDINANDA VAŇKA je „punkovou instalací“ tří krátkých her BALONOVÁ REVOLUCE, ZEMĚ, ZE KTERÉ OBČANŮM UTEKLA SRDCE A ZANECHALA DOPISY a 5 VTEŘIN, 5 CENTIMETRŮ, druhá z inscenací „s textem v ruce“ je složená ze dvou krátkých skic dvou her KOLOTOČ a BANKROT

Projekt podpořily:
Česko-polské fórum, časopis Svět a divadlo,
hlavní město Praha, Nadace Život umělce, Polský institut v Praze, Maďarský institut v Praze, Slovenský insitut v Praze.
První premiérou XXII. sezony DD bylo inscenované čtení her vzešlých ze soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka.

Večer začne v sále DD, kde diváci uvidí jeho první část, KLUB OSAMĚLÝCH SRDCÍ FERDINANDA VAŇKA, inscenaci,která vychází z textů Balonová revoluce (Julia Holewińska), Země, ze které občanům utekla srdce a zanechala dopisy (Małgorzata Sikorska-Miszczuk) a 5 vteřin, 5 centimetrů (Zuza Ferenczová).

V režii hostující režisérky Stefanie Bibrowské se představí Lenka Krobotová, Jana Holcová a Simona Babčáková .
Po letech se jako autorka výpravy do DD vrací výtvarnice Barbora Hubená.
Jediným mužem, kterému je dovoleno v produkci vystoupit, je Václav Havelka ze skupiny Please the Trees, zde zpívající kytarista, který k inscenaci zároveň složil hudbu.

Po skončení první části večera bude následovat část druhá, tedy KOLOTOČ BANKROT, kterou diváci uvidí v prostoru bývalého antikvariátu u divadla.
Titul vznikl sloučením názvů her Csaby Székelyho a Christiana Lollikeho. Inscenátor toho dvojitého, maďarsko-dánského kusu, Karel Král (ve spolupráci s Abdulkarimem Malikem), říká, že první je skica jako člověče, nezlob se! a druhá jako kramářský morytát.
Ve výpravě Silvie Gajdošíkové budou hrát Miroslav Krobot, David Novotný a Pavel Šimčík.


Při slavnostním vyhlášení dramatické soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka se její historicky první laureátkou stala Małgorzata Sikorska-Miszczuk se svou hrou ZEMĚ, ZE KTERÉ OBČANŮM UTEKLA SRDCE A ZANECHALA DOPISY.Režisérku Klubu osamělých srdcí Ferdinanda Vaňka Stefanii Bibrowskou jsme požádali o rozhovor:

1.Proč jste si k inscenování vybrala právě výše zmíněné texty?


Já sice od dětství trpím tím, že mě vtipní rodiče dali křestní jméno, které ze mě dělá ženskou obdobu toho slavného, chlupatého a fousatého, hypertrichózou trpícího „lvího muže“, tím víc se ale cítím ženou. A soudím, že ženy mají víc citu pro opravdové drama. Muži se života bojí, tak se od něj snaží držet odstup, my ženy naopak. Proto jsou ženská dramata opravdovější. Takže mně, prostě, připadají tyhle tři hry ze všech titulů, které soutěžily o Cenu Ferdinanda Vaňka, nejlepší. Navíc spolu pěkně ladí.

2. V Dejvickém divadle jsme před časem uváděli inscenační náčrt hry Michała Walczaka Cesta dovnitř pokoje, který režíroval Abdulkarim Malik, od něhož, jak je všeobecně známo, čerpáte hodně inspirace. Jak se těšíte po jeho zkušenostech na práci v DD?

Abdulkarim je můj blíženec. Oba jsme postiženi podivným jménem a oba vykořeněni. Já jako režírující novozélandská bohemistka polského původu, on jako režírující německý bohemista egyptského původu. Ta globalizace nám to prostě oběma dává sežrat. Oba jsme navíc introverti, což – uznejte – není pro režiséra úplně šťastné. Spolupráci s Dejvickým divadlem si Abdulkarim ale náramně pochvaloval. Jsou tam – říkal – citliví lidi a výborní herci, kteří nevyžadují žádné expanzivní a extenzivní režírování, všechno může být děláno mírně a potichu... Fakticky je to tedy tak, že Abdulkarim doporučil mně Dejvické divadlo a Dejvickému divadlu doporučil mě. Za což mu díky.