Teremin / Petr Zelenka

Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu MoogoviTeremin

Ivan Trojan • David Novotný • Martin Myšička • Vendula Křížová / Zuzana Stivínová / Tatiana Vilhelmová • Jiří Bábek • Lenka Krobotová / Zdeňka ŽádníkováKlára MelíškováJaroslav Plesl • Eliška Boušková • Pavel Šimčík • Václav Jiráček • Petr Koutecký

scéna Martin Chocholoušek kostýmy Renata Weidlichová
hudba Karel Holas dramaturgie Klára Lidová
režie Petr Zelenka


PREMIÉRA 17.11.2005
DERNIÉRA 10.10.2018
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 2 hodiny 45 minut, včetně přestávky
PARTNER INSCENACE Metrostav a. s.


Záznam představení na Dramoxu:

Hra vychází z osudů skutečné postavy, ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina, muže, o kterém prohlásil Robert Moog, že nebýt jeho, nikdy by nedokázal sestrojit syntezátor.

Lev Teremin prožil prakticky celé dvacáté století (1896-1993) a jeho život by zasluhoval záznam do Guinnessovy knihy rekordů, pokud by existovala kategorie: člověk s nejpozoruhodnějšími životními osudy.
Narodil se v Petrohradě, vystudoval inženýrství, studoval i hru na violoncello. Od počátku dvacátých let se věnoval zdokonalování vlastního vynálezu (thereminvoxu), který byl sestrojený původně jako alarm a jako takový byl i prezentován samotnému V. I. Leninovi v jeho pracovně. Toho neobvyklé zařízení, vydávající tóny na principu elektromagnetického vlnění, zaujalo natolik, že poslal Teremina na koncertní turné po Rusku, otřásaným občanskou válkou. Lenin totiž v thereminvoxu spatřoval ideální nástroj k propagaci plánu elektrifikace Ruska. A tak se vynálezce změnil v hudebníka, kterému se jeho vlastní nástroj stal celoživotním údělem.

Hra Petra Zelenky se odehrává v letech 1928-1938, kdy Teremin pobýval v Americe. Zde zažil triumfální příjezd s napětím očekávaného umělce, slávu vyprodaných koncertních hal, zahájení sériové výroby thereminvoxu, ale také krach newyorské burzy, postupné slábnutí popularity, rozvod s první ženou, tajný sňatek s černošskou tanečnicí a nakonec podivný návrat v roce 1938 do Ruska za zcela nevyjasněných okolností.
Přestože v Americe o něm byli přátelé přesvědčeni, že nepřežil hrůzy Stalinova koncentračního tábora Magadan, Teremin se z něj po roce na popud leteckého konstruktéra Tupoleva vrátil a pracoval pro ruskou tajnou policii až do pozdního věku. Zemřel v roce 1993 v úctyhodných 97 letech.Světová premiéra


Upozorňujeme diváky, že vzhledem k režijní koncepci inscenace se během představení na jevišti kouří.