Ucpanej systém / Irvine Welsh

Proč Bůh sedí na střídačce
Podle povídek z knihy a scénáře k filmu Irvina Welshe Acid House



Ucpanej systém

Ivan TrojanVáclav NeužilMiroslav KrobotMartin Myšička / Pavel Šimčík • Martin Pechlát / Martin MyšičkaJaroslav Plesl / Lukáš PříkazkýHynek Čermák / Matěj Hádek • Petr Vršek • Jana HolcováKlára MelíškováLenka Krobotová

divadelní adaptace Daniel Majling překlad Olga Bártová výprava Pavol Andraško
hudba Marián Čekovský dramaturgie Daniel Majling, Eva Suková
režie Michal Vajdička


PREMIÉRA 20.02.2012
DERNIÉRA 19.04.2023
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 2 hodiny 50 minut, včetně přestávky
PARTNER INSCENACE TOI TOI, sanitární systémy, s. r. o. / PRIMÁTOR, a. s.


Ucpanej systém získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012.
Ivan Trojan získal Cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha.
Ivan Trojan byl za roli Boha nominován na Cenu Thálie.




V poněkud bizarní podobě pokáleného Boha je Ivan Trojan nejen sarkastickým glosátorem všeho dění, ale především dotváří dokonalý obraz vyprázdněného světa. Přispívá tak zásadně k zvýraznění tématu inscenace, která je zábavná i depresivní, kde za smíchem vzápětí mrazí. Stejně jako z metafory lidské společnosti, která už Boha ani nepoznává.
(z vyjádření odborné poroty k nominaci Ivana Trojana na Cenu Thálie)

Inscenace Dejvického divadla Ucpanej systém vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se píše:
… Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.

Divadelní adaptace Daniela Majlinga je vytvořena s obdivuhodnou citlivostí k poetice Irvina Welshe, a zároveň vytváří zcela svébytné dramatické dílo.




NEJSPROSTŠÍ INSCENACE V HISTORII DD!
Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 15 let a diváky zvláště citlivé na tento způsob vyjadřování.